Escarus Bir Kez Daha “Green Bond Principles" Danışma Kurulu'nda Yerini Aldı

escarus-bir-kez-daha-green-bond-principles-danisma-kurulunda-yerini-aldi.jpg

Escarus uluslararası Green Bold Principles (GBP / Yeşil Tahvil Prensipleri) 2024 Danışma Kurulu üyeliğine seçildi.

2019 yılında GBP Danışma Kurulu’na Türkiye’den seçilen tek şirket olan Escarus, 2024 yılında üçüncü kez Türkiye’yi temsil eden tek kurum olarak kuruldaki yerini aldı. Stratejik çözümlerle sürdürülebilir yaklaşımların Türk iş dünyasında yaygınlaşmasını hedefleyen uzman bir danışmanlık şirketi olarak GBP Danışma Kurulu’na tekrar seçilmekten mutluluk duyduklarını belirten Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, bu önemli sorumluluğun Escarus’a duyulan güvenin bir tescili olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin kalkınma yolcuğunda sürdürülebilirliğin temel prensip haline gelmesi yönündeki çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini vurguladı.

Escarus, Green Bond Principles (GBP / Yeşil Tahvil Prensipleri) 2023-2024 Danışma Kurulu üyeliğine üçüncü kez seçildi. Yeşil tahvil ve sürdürülebilir finans dünyasındaki çalışma ve gelişmeler konusunda GBP İcra Kurulu’na görüş veren, sektörel deneyimlerini paylaşan bir yapı olarak görev yapan global organizasyonun danışma kuruluğu üyeliğine ilk kez 2019 yılında seçilen şirket, 2023- 2024 yılı danışma konseyinde yer alan 45 üyeden biri oldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Escarus Genel Müdürü Dr. Kubilay Kavak, “2019 ve 2021 yıllarının ardından üçüncü kez GBP Danışma Kurulu’nda yer almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl seçimlerle yenilenen danışma kurulu, gelişmekte olan piyasalarda yeşil ve sürdürülebilir tahvil uygulamalarının çeşitlenmesi konusuna odaklanıyor. Bu doğrultuda biz de Escarus olarak, geniş bir coğrafyayı temsil eden çok sayıda ülke temsilcileri arasından belirlenen 45 şirketten biri olmayı başardık. Bu takdiri, TSKB’nin 40 yıla yakın zamandır kararlılıkla uyguladığı derin sürdürülebilirlik uzmanlığından beslenerek yenilikçi bir bakış açısıyla sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimize borçluyuz” dedi. Danışma Kurulu’nda Escarus’u temsilen yer alan Escarus Direktörü Melis Bitlis “Kurulda Escarus’a üçüncü kez layık görülen bu misyon şirketimize duyulan güvenin de somut bir göstergesi. Önümüzdeki dönemde de ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişini hızlandırmak amacıyla sürdürülebilir finans dünyasını destekleyerek bu güveni ileriye taşıyabilmek için elimizden gelen tüm gayretle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

GBP Danışma Kurulu, küresel piyasada sürdürülebilir finans alanında pazar farkındalığını ve erişimi artırarak daha fazla etkileşime imkân sağlama rolünü üstleniyor. Üyeler gönüllü başvurular sonucunda, her yıl yenilenebilen bir yıllık dönem için İcra Komitesi tarafından seçiliyor. Seçimler, kurul üyeleri ve gözlemcilerinin yanı sıra; borsalar, veri sağlayıcıları, derecelendirme kuruluşları, dış incelemeciler, hukuk firmaları ve sivil toplum gibi kilit piyasa paydaşlarının dengeli bir temsiline dayanıyor. Danışma Kurulu, GBP İcra Komitesi’ni yeşil ve sürdürülebilir tahvil dünyasındaki güncel gelişmeler ve trendler konusunda bilgilendirme ve yönlendirme görevini üstleniyor.  

Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş.) Hakkında

2011 yılında faaliyetlerine başlayan Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı A.Ş.), deneyimli ve profesyonel kadrosuyla sürdürülebilirlik çözümleri geliştirerek danışmanlık hizmeti vermek ve dünyada kabul görmüş uluslararası çevresel ve sürdürülebilir yaklaşımları Türk iş dünyasına entegre etmek üzere kurulmuş bir TSKB iştirakidir. Escarus, TSKB’nin 2000’li yılların başından beri başarıyla uyguladığı sürdürülebilirlik yaklaşımının bir kültür haline gelmesi ve bu birikimin Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek için paylaşılması amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Escarus, konusunda uzman danışmanlar ve firmalar ile kurduğu ortaklıklar sayesinde müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sunmayı hedefleyen bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir