Hemşireye Silahlı Saldırı: Adalet Yerini Bulmalı!

29 Eylül 2021 tarihinde, Bayrampaşa’da özel bir hastanenin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görevli bir hemşire, tedavi gören bir bebeğin diğer hastaneden nakil durumu hakkında net bilgi bilinmediğinden verilememesi nedeniyle saldırıya uğramıştı.

HEP-SEN tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, “Bebeğin babası İ.Y., telefonla hemşireye ulaşarak bebeğin hastaneye nakil durumuyla ilgili bilgi talep etmiş, ancak hemşire, henüz durumun netleşmediğini 112 den haber gelmediğini süreci bilmediğini belirtmiştir. Bunun üzerine İ.Y., küfür hakaret ve seni öldürecegim seni öldürmeye geliyorum gibi tehditler ederek telefonu kapatıktan sonra hemşire Ercan Acar hastanede sorumlu hemşiresi D.A ve o gece hastane yönetimine bağlı olarak kalan nöbetçi idari amir R.E. Bilgi vermiştir buna rağmen hiçbir güvenlik önlemi alınmamıştır.daha sonra hastaneye gelip saldırgan bir tavır sergileyerek hemşireye küfürler savurmuş, tehditlerde bulunmuş ve silahla sol göğsünden 2 el ateş ederek hemşireyi göğsünden ağır şekilde yaralamıştı. Burda hem hastanenin güvenliği sağlamaması aynı zamanda güvenlik zaafiyeti olduğu Hemde adamın yaptıklarının ne kadar kötü bir durum olduğunu sağlık camiası bi kez daha gözler önüne sermiştir” denildi.

Hemşire Fiziksel ve Psikolojik Tedavi Görmeye Başladı

Sendikanın açıklamasında şu ifadelere yer verildi, “Bu korkunç olayın ardından hemşire, uzun bir süre fiziksel ve psikolojik tedavi görmek zorunda kalmıştır. Ancak İ.Y., sadece altı ay hapiste kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Bu olay, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin vahametini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Sağlık çalışanları, insan hayatını korumak ve iyileştirmek için özveriyle çalışmakta iken; sağlık kuruluşlarına silahla girilip, sağlık çalışanlarına yönelik canice saldırılar kesinlikle kabul edilemez. Sağlıkta şiddet ve güvenlik sorunlarına etkin çözümler bulunmalıdır. HEP-SEN olarak çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması ve adaletin sağlanması için güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm toplumumuzu ve sağlık camiamızı sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak ve onlara destek olmak için bir araya gelmeye davet ediyoruz. Yeniden yargılama süreci hala devam etmekte olan bu sağlıkta şiddet olayında sağlık çalışanları, adaletin tam anlamıyla yerini bulmasını umut etmektedir. Adaletin yerini bulacağına ve bu tür şiddet olaylarına karşı güçlü bir mesajın verileceğine inanıyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin sona ermesi için sesimizi yükseltmeye devam edelim” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir