Özgür Haberler © 2022-2024. Tüm hakları saklıdır.

Özgür Haberci | Türkiye'den Özgür Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Nivogo yılın ilk yarısında 7.4 milyon insanın bir yıllık içme su ihtiyacı kadar suyu kurtardı

Nivogo yılın ilk yarısında 7.4 milyon insanın bir yıllık içme su ihtiyacı kadar suyu kurtardı

- - 3 dk okuma süresi
2 0

Dünyanın en iyi döngüsel ekonomi girişimlerinden biri seçilen Nivogo, 2 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü’ne özel hazırladığı infografikle 2023 yılının ilk yarısında dünyanın geleceğine bıraktığı pozitif katkıları açıkladı. 

Moda sektörünün doğal kaynakları tüketmesine dikkat çeken ve doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılarak dünyanın limitini aşmaması için çalışan Nivogo, hazırladığı infografikle 2023 yılının ilk yarısında sağladığı su ve karbon tasarrufunu ortaya koydu. 15 marka partnerinden aldığı moda ürünlerini, Gebze’deki Türkiye’nin ilk ve en büyük yenileme merkezinde yenileyerek, İstanbul’daki 5 mağazası aracılığıyla döngüsel ekonomiye kazandıran Nivogo, 7.4 milyon insanın 1 yıllık içme suyunu kurtardı. Yine dünyanın etrafında uçakla 4437 kez turlarken ortaya çıkan karbon emisyonunun önüne geçti.

Son bir yılda yenileme kapasitesini 500 bin adete, çalışan sayısını 100’ün üzerine çıkaran Nivogo, What Design Can Do (WDCD) platformunun IKEA Foundation küresel ortaklığında düzenlenen Make It Circular Challenge’da dünyanın en iyi 13 döngüsel ekonomi girişiminden biri seçildi. 

 

“Sınırlı kaynakların verimli ve tekrar kullanılması adına çalışıyoruz”

Konuyla ilgili Nivogo CEO’su Arnas Akbaş, “2 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü: Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network) verilerine göre dünyanın bize sunduğu bir yıllık doğal kaynakların tüketildiği gün. Bu tarih, dünyanın yılın geri kalanında 2024’ün doğal kaynaklarını tüketmeye başlayacağı anlamına geliyor. Her geçen gün gezegenimizin kaynakları hızla tükenirken, çevresel etkilerimiz katlanarak büyüyor. Nivogo olarak süreci yavaşlatmak ve elimizde var olan sınırlı kaynakların verimli ve tekrar kullanılması adına çalışıyoruz. Moda sektöründe atıl olarak bekleyen yüz binlerce ürünü yeniden kullanıma kazandırarak, sektörün dünya üzerindeki enerji ve doğal kaynaklara olan baskısını azaltıyoruz. Bir yandan da gezegenimizin üstündeki çevresel stresin düşürülmesine destek oluyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne kadar gösterdiğimiz hızlı büyüme, ulaştığımız mağaza sayıları, yaptığımız marka iş birlikleri başarısının altında gelecekte de yaşanabilir bir dünya bırakma arzumuz yatıyor. Döngüsel ekonomiye kazandırdığımız moda ürünleriyle elde ettiğimiz su ve enerji tasarrufu, engellediğimiz tonlarca karbon emisyonu da markamıza ve işimize olan motivasyonumuzu  daha da artırıyor” şeklinde konuştu.       

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir