Turizm Haftası Kapsamında Harran Üniversitesinde Farkındalık Etkinlikleri Düzenlendi

turizm-haftasi-kapsaminda-harran-universitesinde-farkindalik-etkinlikleri-duzenlendi.jpg

Turizm Haftası kapsamında Şanlıurfa’nın zengin kültürel ve tarihi mirasını tanıtmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler, Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Etkinliklerin ilk gününde Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri ve yerel halk, dünyanın en eski tapınak kompleksi olarak bilinen ve insanlık tarihine ışık tutmasıyla önemli bir arkeolojik alan olarak kabul edilen Göbeklitepe’ye kortej yürüyüşüyle başlayan bir geziye katıldılar.

Etkinliklerin ikinci gününde ise Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından ‘Turizmde Kariyer Söyleşisi Sektör-Öğrenci Buluşması’ programı gerçekleştirildi. Öğrencilere turizm sektöründe kariyer olanakları hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen panel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans salonunda gerçekleşti.  Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Nedim Bayuk, akademisyenler, çeşitli sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldığı program, Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Bayuk’un açış konuşmasıyla başladı.

Açış konuşmasında Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Bayuk; “Şanlıurfa’nın eşsiz turizm potansiyelinin bilincindeyiz ve bu değerleri en etkili şekilde ortaya çıkarmak için bir araya geldik. Bu yıl, Turizm Yüksekokulu’nun Turizm Fakültesi’ne dönüşümüyle birlikte, Şanlıurfa’nın zengin tarihini, mimarisini ve gastronomisini dünya çapında tanıtmak için daha büyük bir misyon üstleniyoruz.

Öğrencilerimizi bu alanda yetiştirerek, şehrimizin benzersiz kültürel mirasını korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya odaklanıyoruz. Turizm Haftanız kutlu olsun” diye konuştu.

Açış konuşmasının ardından moderatörlüğünü Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Barakazı’nin üstlendiği  ‘Turizmde Kariyer Söyleşisi Sektör-Öğrenci Buluşması’ paneline geçildi. Panelde, turizm sektöründe önemli birçok kurumun temsilcisi konuşmacı olarak yer aldı. Mezopotamya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mehmet Alataş, TURSAB GAP Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yardımcısı Ali Canbek, DoubleTree by Hilton Şanlıurfa İş Geliştirme Müdürü Seda Rastgeldi Gülen, Göbeklitepe Gastronomi Merkezi Yöneticisi Eğitmen Şef Zafer Kulak, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Merve Ofluoğlu ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Şehir Planlayıcısı Leyla Akbıyık, Türkiye ve Şanlıurfa’nın turizm potansiyeli hakkında bilgiler verdi ve deneyimlerini paylaştılar. Söyleşiye Nevali Hotel Genel Müdürü Ercan Saygı ve El-Ruha Hotel Genel Müdürü Turgut Akışı da katılım sağladılar. Ayrıca Şanlıurfa’nın 5 yıldızlı otellerinden Elruha, Nevali ve Double Tree by Hilton açtıkları standlar da insan kaynakları departmanları aracılığıyla öğrenciler ile görüşme gerçekleştirdiler
Sunumların ardından, katılımcılarda gelen sorular cevaplandı, panelistlere katılım sağladıkları için teşekkür belgeleri takdim edildi.

Etkinliklerin son gününde ise, Siverek ilçesinde bulunan tarihi Takoran Vadisine bir gezi gerçekleştirilecek.  ‘Doğa Yolunda İz Bırak, Doğayı Kucakla’ mottosuyla Harran Üniversitesinin öncülüğünde yapılacak bu gezide, doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra çevre bilincini artırmaya yönelik aktiviteler yapılacak ve katılımcılar doğayla iç içe keyifli bir gün geçirecekler.

Harran Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen bu etkinliklerle, Şanlıurfa’nın turizm potansiyelini artırmak ve gençleri turizm sektörüne yönlendirmek adına önemli bir adım atılmış oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Yayım tarihi
Gündem olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir